Mayasol

Web Sitemize Hoş Geldiniz
Mayasol ® firması olarak 2016 yılından itibaren solucan ve solucan gübresi sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Merkez ofisimiz ve üretim çiftliğimiz Taşucu / MERSİN’ de kurulmuştur.

Son Blog Yazılarımız

BİZE ULAŞIN

Solucan gübresi ile ilgili bilgi sahibi olmak, alış-verişte bulunmak, ayrıntılı bilgi almak
ve firmamız ile ilgili her türlü konuda iletişim kurmak için lütfen arayın;

+90 542 589 50 29

+90 541 969 99 95

Mayasol Organik Solucan Gübresi | S.S.S.
Mayasol Organik Gübre firması olarak 2016 yılından itibaren solucan ve solucan gübresi sektöründe faaliyet göstermekteyiz.
mayasol,organik gübre
6185
page-template-default,page,page-id-6185,mkd-core-1.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,medyador-ver-1.9, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_470,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Solucan Gübresi Nedir ?
Solucan gübresi, solucanların vücut ağırlıklarının %55’i kadar humus (gübre) üretebilme özelliğine sahip olan solucanların organik atıklarla (hayvansal dışkılar, bitkisel ve evsel atıklar gibi) beslenmesi ve bu atıkları sindirerek toprağa dışkı olarak bırakması sonucunda, bu dışkıların belirli işlemlerden geçirilerek %100 organik nitelikli gübreye dönüştürülmesi sonucunda oluşmaktadır.

Solucan gübresi, solucanların organik maddeleri humik maddelere dönüştürme işlemi sonucu çıkan bir üründür. Gübrenin niteliği solucanın tükettiği yemin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Görünüşü siyah toprağa benzer ve diğer gübre çeşitlerine nazaran kokusuz olma özelliği ile rahatsız etmez.

En önemli özelliği ise organik bir yapıya sahip olması ve en az %30 verim artışı sebebiyle kimyasal gübrelerinin bir numaralı alternatifi olmasıdır.

Neden Solucan Gübresi ?
+Topraktaki organik madde miktarını arttırır.
+Verim artışı sağlar.
+Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki ve kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
+Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
+Hızlı büyüme ve gelişme ile üründe erkencilik sağlar.
+İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözünerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
+Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
+Toprağın su tutma kapasitesini artırarak su stresini minimuma indirir.
+Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
+Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
+Nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
+Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
+Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır. Böylece toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazanmalarını sağlar.
+İçerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur, tamamen doğaldır.

Solucanların Cinsiyetleri Var mıdır ? 
Solucanlar çift cinsiyetli canlılardır. Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9-12. boğumlar arasında çiftler halinde erkek ve dişi üreme organları vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ve ’’C’’ şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır.
Yetişkin Bir Kaliforniya Solucanı Kaç Gramdır?
Yetişkin bir Kaliforniya Solucanı ortalama 0,8 gramdır. Solucan Gübresi üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 g üzerinden hesaplanır.
100 Bin Solucan Bir Günde Ne Kadar Mama Tüketir?
Kırmızı Kaliforniya solucanları gün içerisinde kendi kütle ağırlıklarının %80’i oranında mama tüketirler.
Bu durumda;
1 adet solucan gün içerisinde 0,6 g besin tükettiğine göre; 100 bin adet solucan 60 kg mama tüketir.
100 bin adet solucan 1 ayda, 1800 kg mama tüketir.
Bu değerler solucanlar için ideal olan nem ve sıcaklığı sağlamış olmanız durumunda geçerlidir. Ayrıca solucanları ne tür bir mama ile beslediğiniz tüketim miktarını değiştirebilir.
100 Bin Solucan Bir Günde Ne Kadar Solucan Gübresi Üretir?
Kaliforniya solucanları gün içerisinde tükettikleri besinlerin ortalama olarak %50’sini dışkılar. Geriye kalan %50 ise solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutları tarafından enerji olarak kullanılır.
Bu durumda tek bir solucan, gün içerisinden tükettiği 0,6 g besinin 0,3 gramlık kısmını solucan humusu olarak dışkılar.
100 bin adet solucan 24 saat içerisinde 30 kg solucan humusu üretir.
100 bin adet Kaliforniya solucanı 1 aylık süre içerisinde, 900 kg solucan humusu üretir.
Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybeder. Yaklaşık 2 ay kendi halinde bekleyen humus, solucan gübresine dönüşür. Bu süreçte ortalama kayıp 3/2 oranındadır.
Sonuç: 100 bin adet kaliforniya solucanı 1 aylık süre içinde satışa hazır 300 kg solucan gübresi üretir.
100 Bin Solucan 3 Ayda Ne Kadar Çoğalır?
Solucanların her biri hem dişi hem de erkek üreme organına sahiptir. Kısaca, her bir solucan çift cinsiyetlidir, ancak üremek için mutlaka çiftleşmeleri gerekir. Çiftleşme esnasında herhangi biri erkek ya da dişilik görevini üstlenebilir.
Uygun ortam sağlanıp düzenli ve uygun mama ile beslenen solucanlar 3 ay içerisinde sayılarını %90 olasılıkla ikiye katlar.
100 bin adet solucan 3 ay sonra 200 bin adet olur.
3 ayda bir sayılarının ikiye katlanacağı varsayımı üzerinden hareket edersek; 100 bin adet solucan yıl sonunda 1 milyon 600 bin adet olur.
Solucanlar Ne Sıklıkla ve Ne Kadar Beslenmelidir?
Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 20 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.
Solucan Gübresi Üretiminde En Çok Kullanılan Solucan Cinsi Hangisidir ?
Organik atık veya artıkları indirgemek için yapılan vermikompost çalışmalarında kullanılmakta olan ve en iyi sonuçları veren solucan türlerinin başında kırmızı Kaliforniya solucanı (Eisenia Fetida) gelmektedir.
Kırmızı Kaliforniya solucanı (Eisenia Fetida)’nın vermikompost yöntemlerinde en çok tercih edilen tür olmasının sebepleri şunlardır:
+Diğer solucan türlerine oranla daha hızlı besin tüketir.
+Daha yüksek üreme ve popülasyon artış oranına sahiptir.
+Uygun şartlara sahip çevrelerde yaşama, mevcut besini tüketme ve çoğalma kapasitesi oldukça yüksektir.
+Farklı iklim ve çevre koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilir.
+Uygun çevre koşulları, kolay ulaşılan ve yeterli miktardaki besin kaynağı mevcut ise popülasyon artışı çok hızlı olur.

Solucanlar Ne İle Beslenmelidir ?
Evde beslenmek isteyen solucanlara öncelikli olarak doğal yaşam ortamlarında tükettikleri besinlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Bunların en başında da büyükbaş hayvan dışkıları, çürümüş ot ve yapraklar, yumurta kabuğu ve kartonu, kâğıt, asit içermeyen narenciye ve meyve kabukları ve yine asit içermeyen çürümüş sebze ve sebze kabukları gelmektedir. Bunun dışında solucanlara kesinlikle kimyasal madde içeren naylon, poşet, plastik vb. maddeler, herhangi bir hayvansal ürün, evcil hayvan dışkısı, peçete, tuvalet kâğıdı, tırnak, kemik vb. maddeler verilmemelidir.
Kırmızı Kaliforniya Solucanını Nasıl Temin Edebilirim ?
Sipariş vermek veya bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
UZMAN BİYOLOG YASİN SELÇUK GSM:0542 589 50 29
UZMAN BİYOLOGB MAHMUT APAYDIN GSM :0541 969 99 95

Sölom Sıvısı Nedir ?
Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirirler. Bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı olabilecek mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.
Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır ?
Kırmızı Kaliforniya Solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine sahiptir. Hayatta kalabilmeleri için gereken min. sıcaklık 0°C olup, yaklaşık olarak 20°C solucanların üretimi ve üremeleri için en ideal sıcaklıktır. Üretimde kullanılacak solucanların ise nem, pH, sıcaklık değerlerinin standartlara uygun olarak düzenlenmiş özel solucan besleme yataklarında beslenmesi gerekmektedir.
Solucan Gübresini Evde, Balkonda Üretebilir miyim?
Solucanları deneme amaçlı olarak evimizde balkonumuzda vs yetiştirebilmeniz mümkündür. Fakat solucanlar, çok hızlı bir şekilde ürediklerinden dolayı belirli bir zaman sonra çoğalan yeni solucanlar için yeterli alan kalamayabilir. Bu yüzden artan solucan sayısına bağlı olarak solucanlarınızı bahçenizde veya özel solucan besleme yataklarında yetiştirmeye devam edebilirsiniz.
Solucan Besleme Kabının Özellikleri Nelerdir?
Solucanların toprak ile temas halinde olmasını engelleyecek biçimde olması önemlidir.
Derinlik olarak 60-70 cm olması idealdir.
Genişlik olarak üretim sahasına göre genel olarak 1-1,5 metre tercih edilmektedir.
Uzunluk üretim sahasına ve solucan sayısına göre belirlenir.
Ortalama olarak 1 metre karelik alana 10 bin solucan bırakılmaktadır.
Solucan Beslemede İdeal Nem Oranı Nedir?
Solucanlara mamasının ortalama nem oranı %80 olmalıdır. Bunu tespit etmenin en kolay yolu verilecek olan mamadan bir miktar alarak avucunuzda sıkmaktır. Eğer su çıkıyor ancak dalamıyorsa bu ideal neme sahip olduğunu gösterir.